Image Alt

Acı Badem Yağı

Acı Badem Yağı / Bitter Almond Oil 

Tadına dayalı olarak Tatlı Badem (Prunus dulcis) ve Acı Badem (Prunus Amygdalus amara) olmak üzere iki ana badem türü ticari olarak yetiştirilmektedir. Acı Badem yağı, Tatlı Badem yağından tamamen farklıdır. Görünüşte Acı Badem yağını Tatlı Badem yağından ayırt etmek çok zordur ancak Acı Badem çekirdekleri, Tatlı Badem çekirdeklerine göre daha geniş ve daha kısadır. Acı Badem yağı, fındıksı bir kokuya sahiptir ve kokusu, aroması ve tedavi edici değeri için kullanılmaktadır [1].

Acı Badem Yağı, ezilmiş Acı Badem çekirdeklerinden soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Acı badem siyanogenetik glikozit olan ‘Amigdalin’ adı verilen bir bileşik içerir. Bu bileşen mide asit ortamında parçalanarak zehirli “hidrojen siyanür (HCN)” bileşiğini açığa çıkarır. Bu nedenle kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir [2,3].

Acı Badem çekirdeklerinden sıkılan yağın çoğunluğu benzaldehit, magdalene glikozit ve hidrojen siyanür içermesinin yanı sıra tekli doymamış yağ asitleri ve bunlara benzer bileşenler içerir [1].

Acı badem yağı bazı ölümcül toksinler içerir ve bu nedenle çok dikkatli kullanılmalıdır. Çoğu tıbbi kullanım harici kullanımlarla sınırlıdır ve dahili kullanımlar sadece gerektiğinde çok düşük dozlarda yapılır.

 

Uygulama Yöntemleri:

Acı Badem yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Yapısı gereği toksik etkiler gösteren Acı Badem yağı, topikal karışımlarda virüs, mikrop ve mantar kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir.

Etkili bir nemlendirici olarak kullanılabilir ve yaşlanma karşıtı etki sağladığı bilinmektedir. Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Saçı güçlendirmeye fayda sağladığı için saç ürünlerinin bileşenlerinde yaygın olarak kullanılır.

 

Kullanım Önerileri:

Acı Badem yağı, saç derinize bakım sağlayarak saçlarınızın sağlıklı uzamasını teşvik eder. Saçlarınızı yıkamadan 20 dakika ila birkaç saat önce kuru saça parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Sonrasında saçınıza uygun doğal içerikli bir şampuan ile yıkayın.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Kabuklu yemiş alerjiniz varsa kullanmayınız.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça

  • [1]. Hari, J. R., & Lakshmi. Therapeutic applications of Almonds (Prunus amygdalus L): A review. Journal of Clinical and Diagnostic Research. 2012.
  • [2]. Daniel, Z., Hopf, M. Domestication of plants in the old world: the origin and spread of cultivated plants in West Asia, Europe, and the Nile Valley. Oxford University Press, pp.186. 2000.
  • [3] Shargg, T.A., Albertson, T.E., Fisher, C.J. Jr. Cyanide poisoning after bitter almond ingestion. West J Med, 136(1):65-69. 1982.

INCI: Prunus Amygdalus Oil
Cas No: 8013-76-1
Batch/Lot No: 221601001
Stok Kodu: -
Botanik adı: Prunus amygdalus var. Amara dulcus
Bitki Ailesi: Rosaceae
İçindekiler: %100 Saf Acı Badem Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Çekirdek
Menşei: Türkiye
Renk: Hafif Sarı
Yoğunluk: Orta
Absorpsiyon: Yavaş Emilim, Hafif Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun Değil
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay