Image Alt

Anadolu Adaçayı Uçucu Yağı

Anadolu Adaçayı Uçucu Yağı / Sage (Anatolian) Essential Oil 

Genellikle Anadolu Adaçayı ya da Yunan Adaçayı olarak adlandırılan Salvia triloba (Salvia fruticosa)  ağırlıklı olarak Yunanistan ve Türkiye’de yetişen aromatik bir bitkidir [1].

Anadolu Adaçayı uçucu yağı, Salvia triloba‘nın yoğun aromatik yapraklarından buharla distilasyonu ile üretilmektedir. Bitkinin yaprakları ortalama %1-3 oranında uçucu yağ taşımaktadır.  Anadolu Adaçayı uçucu yağındaki tipik kimyasal bileşenler alfa-Pinen, beta-Pinen, Kamfen, Mirsen, Karyofilen, 1,8 Sineol, Kafur, Borneol ve alfa-Terpinil Asetat’tır. Bu uçucu yağdaki ana fenolik bileşen ise yüksek antioksidan aktiviteye sahip olan Rosmarinik Asit’tir [1].

Anadolu Adaçayı uçucu yağı antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antikanser antihiperglisemik ve antihipertansif aktivitelere sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle oksidatif hasarı azaltır ve serbest radikalleri ortadan kaldırır; karsinogenez ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Geleneksel tıpta kolesterol düşürücü, diüretik, karminatif, antispazmodik, iştah açıcı ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır [1, 2,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Anadolu Adaçayı uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda antimikrobiyal, antifungal ve antiseptik aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır. Yoğun antioksidan içeriği ile yaşlanma karşıtı bakım sağlar. Cildi canlandırır ve cilt tonunu dengeler. Hücre yenileyici özelliği ile ciltteki yanık ve yara izlerinin iyileşmesini destekler.  Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur [4].

İnhalasyon uygulamalarında zihni canlandırıcı ve hafızayı güçlendirici etkileri ile bilinmektedir  [1].

 

Kullanım Önerileri:

Anadolu Adaçayı uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

30 ml Tatlı Badem yağı içerisine ekleyeceğiniz 4 damla Anadolu Adaçayı uçucu yağı, 2 damla Atlas Sedir Ağacı uçucu yağı ve 2 damla Karabaş Lavanta uçucu yağı ile hazırlayacağınız karışım etkili bir masaj yağı olarak kasların gevşemesine ve hafif dereceli ağrıların dinmesine yardımcı olacaktır.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Salvia Triloba Leaf Oil
Cas No:
Batch/Lot No: EFTS2010/01
Botanik adı: <em>Salvia triloba L. (Salvia fruticosa) </em>
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Anadolu Adaçayı Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenler, Seskiterpenler, Oksitler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Yaprak
Menşei: Türkiye
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Karakteristik
Nota: Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, çiçeksi ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar