Image Alt

Anason Uçucu Yağı

Anason Uçucu Yağı / Anise Seed Essential Oil 

Anason, Apiaceae familyasına ait, Akdeniz bölgesine özgü, yıllık yetişen önemli bir baharat ve tıbbi bitkidir. Bu bitkinin uçucu yağı, Rezene ve Meyan kökü benzeri aromaya sahip doğal bileşenler içermektedir [1].

Anason uçucu yağı, yabani olarak yetişen beyaz çiçekli Pimpinella anisum bitkisinin tohumlarının buhar distilasyonu ile üretilmiştir. Pimpinella anisum, baskın bileşen olarak bir fenilpropanoid olan trans-Anetol ile %1.5-5.0 oranında uçucu yağ içerir. Ek olarak, Anason tohumlarının uçucu yağı Estragol, Anisaldehit, γ-Himachalene ve fenolik eter olan cis-Anetol içerebilir [2].

Anason uçucu yağının etkili bir gaz giderici olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini yatıştırmaya yardımcıdır.  Antispazmodik ve antienflamatuar etkiye sahiptir; kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra hafif balgam söktürücü, idrar söktürücü ve antiseptik etkilere sahip olduğu bilinmektedir [1-3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Anason uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Max. seyreltme oranı %2,4’ü geçilmemesi gerekmektedir [4].

Özellikle soğuk algınlığı veya grip durumlarında, hastalık semptomlarını hafifletmek ve bağışıklık sistemini desteklemek için çalışırken difüzör ve inhaler karışımlarında da faydalı olabilir. Ayrıca bu uçucu yağ, sinirleri gevşetmeye ve yaratıcılığa ilham vermeye yardımcı olabileceğinden, kaygı ve depresyon zamanlarında da inhalasyon uygulamalarında kullanılır [5-6].

Anason uçucu yağı topikal uygulamalarda cilt üzerinde canlandırıcı, nemlendirici ve yenileyici etkilere sahiptir [6].

 

Kullanım Önerileri:

Anason uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Buhurdanlığınıza ya da difüzöre eklediğiniz 2 damla Anason uçucu yağı, 2 damla Okaliptüs Radiata uçucu yağı soğuk algınlığı belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olurken enerjik canlanmanıza ve enerjinizin artmasına fayda sağlayacaktır.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

Not: Anason uçucu yağı, taşıma veya depolama sırasında kristaller oluşturabilir. Sıcak su banyosunda hafifçe ısıttıktan sonra kullanılması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Pimpinella Anisum Seed Oil
Cas No: 84775-42-8
Batch/Lot No: 20102101
Botanik adı: Pimpinella anisum
Bitki Ailesi: Apiaceae
İçindekiler: %100 Saf Anason Uçucu Yağı
Major Bileşen: Eterler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Hindistan
Renk: Uçuk Sarı
Aroma: Tatlı, Sıcak, Yumuşak, Rezenemsi
Nota: Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, odunsu ve rezenemsi aromalara sahip uçucu yağlar