Image Alt

Ardıç Meyvesi Uçucu Yağı

Ardıç Meyvesi Uçucu Yağı / Juniper Berry Essential Oil 

Juniperus communis (L.), Cupressaceae ailesine ait, Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika bölgelerinde doğal olarak yetişen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu ağacın meyveleri aromatik bir uçucu yağ içerir. Ardıç Meyvesi uçucu yağı, ilaç ve gıda endüstrilerinde, parfümeride ve kozmetikte kullanılan doğal bir üründür [1]. 

Ardıç Meyvesi uçucu yağının ana kimyasal bileşenleri: monoterpenler (alfa-Pinen, beta-pinen, Limonen, Sabinen, beta-Mirsen), aromatik hidrokarbon (p-Simen), alkol (Terpinen-4-ol)  ve oksit (1.8-Sineol) içermektedir. Yüksek Sabinen içeriği ile karaciğer fonksiyonuna ve sindirime fayda sağladığı, artriti hafiflettiği ve cilt rahatsızlıklarını yatıştırdığı bilinmektedir. Ayrıca güçlü antiseptik, antibakteriyel ve antifungal etkinliklere sahiptir [1, 2].

Tarihsel olarak ardıç bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. İngiliz Bitkisel Farmakopesi sistit ve romatizma için kullanımını belirtmektedir. Diüretik ve müshil preparatlarında ticari olarak kullanılan özler ile etkili bir detoksifiye edici ve idrar söktürücü olarak kabul edilir [1, 2].

Rahim kaslarını uyarabileceğinden böbrek hastalığı olanlarda veya hamilelik sırasında kullanılmamalıdır [1].

 

Uygulama Yöntemleri:

Ardıç Meyvesi uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ciltler için seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda vücudu canlandırır, güçlendirir ve tazeler. Cildin detoksifikasyonunu destekler. Kas ve eklem ağrılarını hafiflemesine ve gergin kasların gevşemesini sağlar. Yağlı ve akneye meyilli ciltlerde sebum dengesinin sağlanmasına ve antibakteriyel etkisi ile akne ve sivilce oluşumlarının önüne geçilmesine yardımcı olur [2, 3].

İnhalasyon uygulamalarında havayı temizleme ve arındırma özelliğinin yanı sıra sakinleştirici, topraklayıcı bir etki yaratabilir [2, 3].

 

Kullanım Önerileri:

Ardıç Meyvesi uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Ardıç Meyvesi uçucu yağı antifungal özelliği ile özellikle ayak tırnaklarında oluşan mantar tedavisinde çok etkili bir ajandır. 1-2 damla Ardıç Meyvesi uçucu yağını doğrudan temiz ve kuru bölge üzerine damlatacağınız gibi bir pamuk aracılığı ile de uygulayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Juniperus Communis Fruit Oil
Cas No: 8002-68-4
Batch/Lot No: 20021809
Stok Kodu: -
Botanik adı: Juniperus communis L.
Bitki Ailesi: Cupressaceae
İçindekiler: %100 Saf Ardıç Meyvesi Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Meyve
Menşei: Hırvatistan
Renk: Renksiz
Aroma: Çok Taze, Tatlı-Balzamik, Odunsu, Güçlü
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Çam aromalara sahip uçucu yağlar