Image Alt

Avokado Yağı

Avokado Yağı / Avocado Oil

 Avokado Persea gratissima, Orta Amerika’ya özgü, tüm dünyada sıcak ılıman ve subtropikal iklimlerde yetişen bir meyvedir. Bu meyvenin özü yaklaşık %60 yağ, %7 kabuk ve yaklaşık %2 tohum içermektedir [1].

Avokado yağının bileşimi, çok çeşitli temel doymuş ve doymamış yağ asitleri içeriğine sahiptir; bunların arasında palmitoleik, palmitik, oleik, linolenik ve linoleik asit bulunmaktadır. Avokado yağı, A, B ve D vitaminleri ve vücudun ana fosfolipidlerinden biri olan lesitin içermektedir. Bilindiği üzere fosfolipitler, vücutta yapısal ve metabolik işlevler için ihtiyaç duyulan hayati kimyasallardır. Yağda bulunan diğer lipid olmayan bileşenler arasında klorofiller (11-19 mg/kg yağ) ve karotenoidler (1.0-3.5 mg/kg yağ) bulunur [2].

Avokado meyvesindeki karotenoidler, potansiyel antikanserojen etkileri nedeniyle uzun süredir dikkat çekmiştir. Yağda bulunan en önemli karotenoid olan lutein, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini azaltarak göz sağlığı için faydalıdır. Soğuk sıkım avokado yağı ayrıca yüksek seviyelerde fitosteroller (mevcut ana sterol beta-sitosteroldür) içerir. Esas olarak tekli doymamış yağ asitleri içeren Avokado yağı, kardiyovasküler sistem üzerinde faydalarının yanı sıra antienflamatuar etkisine sahip olduğu bilinmektedir [1,2,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Avokado yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, mat ve olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında antioksidan, besleyici, koruyucu, yumuşatıcı ve onarıcı etkileri nedeni ile kullanılır. E vitamini, Omega-6 ve Omega-9 bileşen içeriği nedeniyle nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ajan görevi görür. İltihabı yatıştırmaya ve cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Parlak bir cilt görünümü ve güneş sonrası bakım için için mükemmeldir. Güneş yanığını hızla yatıştırmaya ve tahrişi hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Güçsüz, zayıf ve kırılgan saçların bakımı için idealdir.

 

Kullanım Önerileri:

10 ml Yabani İğde Meyvesi yağı ve 10 ml Avokado yağı içerisine eklediğiniz 2 damla Itır uçucu yağı, 3 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı güneş sonrası bakım serum yağı olarak kullanabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Persea Gratissima Oil
Cas No: 8024-32-6
Batch/Lot No: 20051104
Stok Kodu: -
Botanik adı: Persea gratissima
Bitki Ailesi: Lauraceae
İçindekiler: %100 Saf Avokado Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Meyve
Menşei: Dominik Cumhuriyeti
Renk: Sarı-Yeşil
Yoğunluk: Ağır
Absorpsiyon: Yavaş Emilim, Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun Değil
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay