Image Alt

Ayçiçek Yağı

Ayçiçek Yağı / Sunflower Seed Oil

 

Helianthus annuus, Asteraceae familyasına ait dünya çapında ticari olarak yetiştirilen ve değerli besin içeriği ile tıbbi faydalar sunan yıllık bir bitkidir. Ayçiçeği tohumları yaklaşık %35-42 yağ içerir. Yağ, linoleik asit bakımından zengin olup oleik asit bakımından fakirdir. Ayçiçeği çekirdeği fenolik bileşikler, flavonoidler, çoklu doymamış yağ asitleri ve vitaminler içermektedir. Buy zengin içeriği ile değerli antioksidan, antimikrobiyal, antienflamatuar, antihipertansif, yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Kalp hastalığı, bronşiyal, laringeal ve pulmoner enfeksiyonlar, öksürük ve soğuk algınlığı ve boğmaca dahil olmak üzere bir dizi hastalık durumunun tedavisine destek sağlar. Ayçiçeği yağının hem toplam kolesterolü hem de düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü azaltabileceğini ve antioksidan özellikler sergilediği gözlemlenen çalışmalar mevcuttur [1-3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Ayçiçek yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Bu yağ yenilebilir olmasının dışında  saç ve cilt sağlığı için mükemmeldir.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, hassas, tahriş olmuş veya olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında yağın E vitamini ve Omega-6 bakımından zengin olmasının yanı sıra yumuşatıcı, nemlendirici, besleyici ve yatıştırıcı özellikleriyle nedeni ile kullanılır.

Güçsüz, zayıf ve kırılgan saçların bakımı için idealdir.

 

Kullanım Önerileri:

20 ml Ayçiçek Yağı ve 10 ml Susam Yağı ile hazırladığınız karışımı masaj yağı bazı olarak kullanabilirsiniz. Uygun oranlarda ekleyeceğiniz uçucu yağlar ile bu karışımın etkisini güçlendirebilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça

  • [1]. Alagawany, M., Farag, M.R., Abd El-Hack, M.E., Dhama, K. The practical application of sunflower meal in poultry nutrition. Adv Anim Vet Sci. 3:634–648. 2015.
  • [2] .Premnath, A., Narayana, M., Ramakrishnan, C., Kuppusamy, S.,Chockalingam, V.  Mapping quantitative trait loci controlling oil content, oleic acid and linoleic acid content in sunflower (Helianthus annuus L.) Mol Breed. 36(7), 2016.
  • [3]. Bester, D., Esterhuyse, A.J., Truter, E.J., Rooyen, J.V. Cardiovascular effects of edible oils: a comparison between four popular edible oils. Nutr Res Rev. 23:334–348. 2010.

INCI: Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil
Cas No: 8001-21-6
Batch/Lot No: -
Stok Kodu: -
Botanik adı: Helianthus Annuus L.
Bitki Ailesi: Asteraceae
İçindekiler: %100 Saf Ayçiçek Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Uçuk- Altın Sarısı
Yoğunluk: Orta
Absorpsiyon: Orta Emilim, Hafif Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay