Image Alt

Aynısefa Maserasyon Yağı

Aynısefa Yağı / Calendula Oil

Aynısefa çiçeği, Asteraceae familyasına ait tek veya iki yıllık bir bitkidir. Avrupa, Güney Afrika, Batı Asya ve ABD’ye özgü Calendula officinalis L., süs ve tıbbi amaçlı olarak tüm dünyada ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir. Yaprakları ayrıca boya ve kozmetik endüstrilerinde de kullanılmaktadır [1].

Aynısefa bitkisi geleneksel tıpta mide-bağırsak ülserleri, dismenore, ateş ve konjonktivit hastalıklarına karşı iyileştirici özellikleri ile bilinmesinin yanı sıra çoğunlukla yüksek yara iyileştirici özellikleri için de kullanılır. Yaprak ve çiçeklerden elde edilen maseratlarlar yaraları, morlukları, küçük yanıkları ve cilt hasarlarını gidermek için kullanılmıştır. Ayrıca, birçok farmakolojik araştırma, Calendula officinalis L.’nin antimikrobiyal, antienflamatuar, hipoglisemik ve antioksidan dahil farklı biyolojik etkilerini göstermiştir [1,2].

 

Uygulama Yöntemleri: 

Aynısefa yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz. 

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, egzamaya yönelik, özellikle hassas, hassas, tahriş olmuş veya iltihaplı ciltler için idealdir.

Topikal uygulamalarda besleyici, yatıştırıcı, yumuşatıcı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kullanılır. Yüksek antioksidan ve karotenoid içeriği ile cildin elastikiyetinin ve esnekliğinin korunmasına da katkıda bulunur. Ciltte oluşan yara, egzama ve iltihapların iyileşmesine yardımcı olur. 

 

Kullanım Önerileri: 

Egzama ve sedef gibi çeşitli cilt problemlerin neden olduğu kabartı, kızarıklık ve kaşıntıların yatıştırılması için günde birkaç kez hasar görmüş bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Aynısefa yağı cildi güneş sonrası bakım için ideal bir yağdır. Güneş sonrası oluşan cilt tahrişini ve iltihaplanmaları yatıştırmak için kullanabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri: 

Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz. 

Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. 

Haricen kullanım içindir. 

 

Saklama Koşulları

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 

[1].  Ourabia I., Djebbar, R., Tata, S., Sabaou, N., Djebbar, D. F., Determination of Essential Oil Composition, Phenolic Content and Antioxidant, Antibacterial and Antifungal Activities of Marigold (Calendula officinalis L.) Cultivated In Algeria, Carpathian Journal of Food Science and Technology, 11(2): 93- 110. 2019.

[2]. Miliauskas G., Venskutonis, P.R.,Van Beek T.A Screening of radical scavenging activity of some medicinal and aromatic plant extracts. Food Chem., 85 (2): 231- 237. 2004.


INCI: Calendula Officinalis Flower Oil
Cas No: 84776-23-8
Batch/Lot No:
Stok Kodu: -
Botanik adı: Calendula officinalis
Bitki Ailesi: Asteraceae
İçindekiler: %100 Saf Aynısefa Yağı
Elde Ediliş Metodu: Zeytinyağında Maserasyon
Elde Edilen Kısım: Çiçek
Menşei: Türkiye
Renk: Koyu Sarı - Turuncu
Dahili Kullanım: Uygun değil
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay