Image Alt

Beyaz Kekik Uçucu Yağı

Beyaz Kekik Uçucu Yağı / Thyme Essential Oil

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Beyaz Kekik olarak bilinen Thymus Capitatus L. bitkisinin toprak üstü kısımlarındaki yaprak ve çiçekli tepelerinden elde edilen Beyaz Kekik uçucu yağında Karvakrol bileşeni bulunmaktadır [3,4].

Beyaz Kekik, geleneksel olarak antihelmintik, antispazmodik, gaz giderici, adet hızlandırıcı, balgam söktürücü, sedatif ve uyarıcı aktivitelere sahiptir. Geleneksel tıpta bitki astım, damar sertliği, kolik, bronşit, öksürük, ishal ve romatizmaya karşı halk ilacı olarak kullanılmıştır [3,4].

 

Uygulama Yöntemleri: 

Beyaz Kekik uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz. 

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. 

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır.

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır. 

 

Kullanım Önerileri: 

Beyaz Kekik uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.  

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri: 

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. 
  • Haricen kullanım içindir. 
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız. 
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 

  • [1]. Clarke, S.. Essential Chemistry for Aromatherapy. 2nd Ed. Elsevier Health Sciences. 2008. 
  • [2]. Meriçli-İlisulu, F., Tanker, M., The volatile oils of some endemic Thymus Species Grown in Southern Anatolia. Planta Medica, 340, 1986.
  • [3]. Akrout A., El Jani, H., Amouri S. and Neffati M., Screening of antiradical and antibacterial activities of essential oils of Artemisia campestris L. Artemisia herba alba Asso and Thymus capitatus Hoff. and Link. Recent Research Sciences Technological, 2,29–39 2010.
  • [4]. Marin, J.B, Libyan Thymus capitatus essential oil: antioxidant, antimicrobial, cytotoxic and colon pathogen adhesion-inhibition properties. J Appl Microbiol. 119:389–399. 2015.

INCI: Thymus Capitatus Herb Oil
Cas No: -
Batch/Lot No: 235501-1102
Stok Kodu: -
Botanik adı: Thymus capitatus L.
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Beyaz Kekik Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri ve Yaprak
Menşei: Arnavutluk
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Çok Taze, Yayıcı, Nüfuz Edici, Güçlü
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar