Image Alt

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye (1,8 Sineol) Uçucu Yağı / Rosemary Essential Oil 

Biberiye olarak da bilinen Rosmarinus officinalis L., Lamiaceae familyasına ait ve Akdeniz bölgesine özgü aromatik bir bitkidir. Biberiye uçucu yağı, bitkinin çiçekli uçlarından buhar distilasyonu ile üretilir [1].

Biberiye, bulunduğu yere, iklime ve çevreye bağlı olarak üç farklı kemotip oluşturur: Verbenon (Fransız), 1,8-Sineol (Tunus) ve Kafur-Borneol (İspanyol) kemotipi. Bu üç kemotip de farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahiptirler. 1,8-Sineol Biberiye uçucu yağındaki ana kimyasal bileşikler 1,8-Sineol, alfa-Pinen ve Kafur’dur [1,2].

1,8 Sineol Biberiye uçucu yağı, antiseptik, antibakteriyel, antiromatizmal, antispazmodik ve sakinleştirici etkileri ile bilinmektedir. Solunum, dolaşım ve sindirim sistemlerini destekler. Uyarıcı etkileri nedeniyle aromaterapide yaygın olarak kullanılmaktadır [3,4].

 

Uygulama Yöntemleri:

1,8 Sineol Biberiye uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda genellikle banyo tuzlarında, banyo yağlarında, merhemlerde, jellerde ve merhemlerde bulunur. Biberiye uçucu yağı, saçı besler, sağlıklı saç büyümesini teşvik eder ve kepeğe karşı yardımcı olur. Bu nedenle saç bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hasar görmüş saç köklerini canlandırır ve saç dökülmesi tedavisine yardımcı olur. Kan damarlarını genişleterek açar ve foliküller için daha uygun olan kan ve besinler, daha sonra yeni saç üretmeye teşvik edilir [2, 5].

İnhalasyon uygulamalarında ruh halini tazeleyici, canlandırıcı ve güçlendirici özellikleri ile bilinmektedir [3,4].

 

Kullanım Önerileri:

1,8 Sineol Biberiye uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.  Okaliptüs Globulus uçucu yağı ya da Limon uçucu yağı gibi aromalarla birleştirerek ortam havasını dezenfekte edebilir, ruhunuzu ve bedeninizi canlandırılan bir ortam sağlayabilirsiniz.

20 ml Jojoba yağı içerisine ekleyeceğiniz 3 damla Akgünlük Carterii uçucu yağı, 2 damla Okaliptüs Globulus uçucu yağı ve 2 damla 1,8 Sineol Biberiye uçucu yağı ile hazırlayacağınız karışımını omuz ve ensenize parmak uçlarınız yardımıyla uygulayarak hafif dereceli baş ağrısını rahatlatabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Rosmarinus Officinalis Leaf Oil
Cas No: 8000-25-7
Batch/Lot No: 20030506
Botanik adı: Rosmarinus officinalis L. c.t. 1,8 cineole
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Biberiye Uçucu Yağı
Major Bileşen: Ketonlar, Monoterpenler, Oksitler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Yaprak
Menşei: Tunus
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Taze, Berrak, Kafur benzeri, Otsu
Nota: Orta
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, çiçeksi ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar