Image Alt

Chia Tohumu Yağı

Chia Tohumu Yağı / Chia Seed Oil 

Chia olarak bilinen  Salvia hispanica L. aslen bir yıllık otsu bir çiçekli bitki olup güney Meksika ve kuzey Guatemala’ya özgüdür. Chia Tohumu yağı bitkinin yenilebilir tohumlarından soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir [1].

Chia Tohumu yağı çoklu doymamış yağ asitleri omega-3 (Alfa Linolenik Asit) ve omega-6 (Linoleik asit) yağ asitleri açısından zengindir.  Chia tohumları ve yağı, fitosterollerin yanı sıra tokoferoller ve karotenoidler gibi nispeten yüksek miktarda doğal antioksidan içerir. Ayrıca fenolik antioksidan bileşikler olarak klorojenik asit,  kafeik asit, mirisetin, kuersetin ve kaempferol içermektedir [2, 3].

Bu değerli içeriği ile Chia Tohumu yağı, büyük tıbbi değeri olan zengin bir yağ kaynağıdır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildi çevresel stres faktörlerine karşı korur ve yaşlı cilt görünümünü azaltmaya yardımcı olur [1] .

 

Uygulama Yöntemleri:

Chia Tohumu yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, hassas ve olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında Chia Tohumu yağı yaşlanma karşıtı bakım sağlayarak ciltte oluşan ince çizgi ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca iltihaplı, tahriş olmuş, çatlamış ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için etkilidir .

Kuru, mat ve kırılgan saçların bakımı için idealdir. Temel omega-3 yağ asitlerinin varlığı nedeniyle Chia Tohumu yağı, saçı diğer tüm ürünlerden daha iyi nemlendirir, besler ve bakım yapar.

 

Kullanım Önerileri:

Chia Tohumu yağını saçları güçlendir ve saç hasarını onarmaya yardımcı olması sebebiyle doğal bir saç serumu olarak kullanılabilir. Saçlarınızı yıkamadan 20 dakika ila birkaç saat önce kuru saça parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Sonrasında saçınıza uygun doğal içerikli bir şampuan ile yıkayın.

Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları nedeniyle hasar görmüş bölgelerine uygulayarak rahatlamasını ve semptomların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Salvia Hispanica (Chia) Seed Oil
Cas No: 93384-40-8
Batch/Lot No: 221601006
Stok Kodu: -
Botanik adı: Salvia hispanica L.
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Chia Tohumu Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Açık Sarı
Yoğunluk: Hafif - Orta
Absorpsiyon: Orta Emilim, Hafif Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay