Image Alt

Çörekotu Yağı

Çörekotu Yağı / Black Cumin Oil 

Çörek Otu olarak bilinen Nigella sativa L. Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’ya özgüdür ve Orta Doğu Akdeniz bölgesi, Güney Avrupa, Hindistan, Pakistan, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan gibi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir [1].

Çörek Otu yağı, bitkinin kurutulmuş tohumlarından soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Bu yağ bulunan başlıca yağ asitleri palmitik, stearik, oleik ve linoleik asittir [2].

Çörek Otu Unani ve Ayurveda gibi Hint geleneksel tıp sisteminde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Ayrıca bir hadis-i şerifte ölüm dışında bütün hastalıklara çare olduğunun belirtilmesi nedeniyle Müslümanlar arasında şifalı bir ilaç olarak kabul edilir [1].

Biyolojik aktiviteleri ve terapötik potansiyeli için kapsamlı bir şekilde incelenen Çörek Otu yağı, diüretik, antihipertansif, antidiyabetik, antikanser, analjezik, antimikrobiyal, antihelmintikler, analjezikler ve antienflamatuar, spazmolitik, mide koruyucu, hepatoprotektif, böbrek koruyucu ve antioksidan özelliklere sahiptir. N. sativa tohumları bronşit, astım, ishal, romatizma ve cilt rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğer toniği, sindirim, ishal önleyici, iştah açıcı, adet hızlandırıcı olarak ve bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılmaktadır [1,3,4].

 

Uygulama Yöntemleri:

Çörek Otu yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, olgun, hassas, tahriş olmuş, yağlı veya lekeli ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında antienflamatuar, besleyici, arındırıcı, antioksidan, yatıştırıcı, yenileyici etkileri nedeni ile kullanılır.

Kuru, mat ve kırılgan saçların bakımı için idealdir.

 

Kullanım Önerileri:

Çörek Otu yağını antienflamatuar ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı hassas veya tahriş olmuş ciltler için yatıştırıcı masaj yağı olarak kullanılabilir. Günde birkaç kez el, ayak ve cildin hasar görmüş diğer bölgelerine uygulayarak bu bölgelerin günlük bakımını sağlayın.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Kabuklu yemiş alerjiniz varsa kullanmayınız.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Nigella Sativa Seed Oil
Cas No: 90064-32-7
Batch/Lot No: 221601007
Stok Kodu: -
Botanik adı: Nigella sativa L.
Bitki Ailesi: Ranunculaceae
İçindekiler: %100 Saf Çörek Otu Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Amberimsi
Yoğunluk: Orta
Absorpsiyon: Orta Emilim, Hafif Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay