Image Alt

Defne Tohumu Yağı

Defne Tohumu Yağı / Laurel Berry Oil 

Lauraceae familyasına ait yaprak dökmeyen bir ağaç veya çalı olan Defne, Laurus nobilis L., Avrupa’nın güney kısımları ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir [1].

Defne Tohumu yağı, Defne meyveleri / tohumlarından soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir.  Bu yağ, Laurus nobilis L.’in kurutulmuş yapraklarından buhar distilasyonu ile elde edilen uçucu yağ ile karıştırılmamalıdır. Soğuk sıkım ile elde edilen taşıyıcı yağ, esas olarak laurik asit, oleik asit, linoleik asit ve palmitik asidin trigliseritlerinden oluşur. Laurik asit sadece defne defne meyvesinin çekirdeğinde bulunur [2].

Defne meyvesinden elde edilen yağ sabun yapımında, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Son yıllarda doğal ürünlere olan talebe paralel olarak defne sabununa olan talep her geçen gün artmakta ve defne meyveleri gıda, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde sentetik boyar maddeler yerine doğal antosiyanin olarak kullanılmaktadır [2].

Defne meyvesi yağı Orta Doğu kültürlerinde güçlü antibakteriyel özelliklerinden dolayı akne, kuru cilt, egzama, kızarıklık, sedef hastalığı, rozasea, mantar enfeksiyonları ve artrit gibi cilt ve saç problemlerinde kullanılmaktadır [2,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Defne yağı yoğun kıvamından dolayı başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanılması önerilir.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, hasar görmüş, hassas ve olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında yumuşatıcı, antibakteriyel ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile kullanılır.  Sedef, egzama, alerji gibi cilt problemlerinin neden olduğu bağlı kaşıntı ve tahriş gibi rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılır.

Bebeklerde pişik oluşumunun engellenmesine fayda sağlar.

Kuru, mat ve kırılgan saçların bakımı için idealdir. Kepek ve kuruluk problemlerine karşı etkili bakım sağlar.

 

Kullanım Önerileri:

15 ml Tatlı Badem yağı, 5 ml Defne Tohumu yağı ve 10 ml Kabak Çekirdeği yağı içerisine eklediğiniz 3 damla Biberiye 1,8 Sineol uçucu yağı, 2 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı ve 3 damla Ylang Ylang uçucu yağı ile hazırlanan karışım,besleyici ve canlandırıcı doğal bir saç serumu olarak kullanılabilir. Saçlarınızı yıkamadan 20 dakika ila birkaç saat önce kuru saça parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Sonrasında saçınıza uygun doğal içerikli bir şampuan ile yıkayın.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Laurus Nobilis Berry Oil
Cas No: 72869-69-3
Batch/Lot No: 221601018
Stok Kodu: -
Botanik adı: Laurus nobilis L.
Bitki Ailesi: Lauraceae
İçindekiler: %100 Saf Defne Tohumu Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Meyve / Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Koyu Yeşil
Yoğunluk: Ağır
Absorpsiyon: Yavaş Emilim, Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay