Image Alt

Defne Yaprağı Uçucu Yağı

Defne Yaprağı Uçucu Yağı / Laurel Leaf Essential Oil 

Lauraceae familyasına ait yaprak dökmeyen bir ağaç veya çalı olan Defne, Laurus nobilis L., Avrupa’nın güney kısımları ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir [1].

Laurus nobilis L.’in kurutulmuş yapraklarından buhar distilasyonu ile elde edilen uçucu yağın ana kimyasal bileşenleri: monoterpenler (alfa-Pinen, beta-Pinen, Limonen, sayesinde bu yağ, güçlü bir antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Ayrıca alfa-Pinen ve beta-Pinen bileşikleri bu uçucu yağa antioksidan etkinliği kazandırmaktadır [1, 2].

Defne yaprakları geleneksel olarak halk tıbbında epilepsi, nevralji ve parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca diüretik ve antifungal aktivitelere sahip olduğu bilinmektedir. Defne Yaprağı uçucu yağı birçok sindirim sistemi hastalığının tedavisine destek sağlar. Solunum sistemini rahatlatarak hava yollarını temizlemeye ve açmaya yardımcı olur. Alerji veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların neden olduğu solunum problemlerini gidermeye yardımcı olabilir [1, 3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Defne Yaprağı uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ciltler için seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda kas ve eklem ağrılarını hafiflemesine ve gergin kasların gevşemesini sağlar. Saç bakım ürünlerinde kullanıldığı takdirde saç ve saç derisine bakım yaparak sağlıklı saç büyümesini teşvik eder. Kepek ve kuruluk problemlerine karşı etkilidir [3,4]

İnhalasyon uygulamalarında canlandırıcı ve topraklayıcı bir etki yaratabilir [3, 4].

 

Kullanım Önerileri:

Defne Yaprağı uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Buhurdanlığınıza ya da difüzöre eklediğiniz 2 damla Defne Yaprağı uçucu yağı ve 2 damla Karanfil uçucu yağı ve 3 damla Okaliptüs Limon uçucu yağı ile hazırladığınız karışım solunum yollarının rahatlamasına, bulunduğunuz ortamın havasının arındırılmasına ve metal olarak daha canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Laurus Nobilis Leaf Oil
Cas No: 8002-41-3
Batch/Lot No: 2020-P29S02
Stok Kodu: -
Botanik adı: Laurus nobilis L.
Bitki Ailesi: Lauraceae
İçindekiler: %100 Saf Defne Yaprağı Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenler, Oksitler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Yaprak
Menşei: Türkiye
Renk: Renksiz
Aroma: Tatlı, Baharatsı, Otsu, Tıbbi Aromatik
Nota: Orta-Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Kafur aromalara sahip uçucu yağlar