Image Alt

Hayıt Uçucu Yağı

Hayıt Uçucu Yağı / Chaste Tree Essential Oil

Vitex agnus-castus L., Lamiaceae ailesine ait Avrupa, Akdeniz ve Orta Asya ülkelerine özgü küçük bir ağaçtır. Bitki, uzun yeşil yapraklara, soluk leylak veya gül renkli çiçeklere ve küçük gri-kahverengi sert meyvelere sahiptir. Bu bitkinin uçucu yağı, yapraklarından ve meyvelerinden buhar distilasyonu ile üretilmektedir [1].

Hayıt uçucu yağı baskın olarak; Sineol, alfa-Pinen, beta-Pinen, Sabinen, gamma-Terpinen, Terpinene-4-ol, alfa-Terpinil Asetat, beta-Karyofilen, trans-beta-Fernezen, Bisiklogermacrene bileşenlerini içermektedir [1, 2].

Geleneksel tıpta yaygın kullanımı olan Hayıt uçucu yağı, idrar söktürücü, antiseptik, analjezik, sindirim sistemini destekleyici, spazm önleyici, antifungal, kaygı önleyici, afrodizyak özellikleri ile uzun yıllardır kullanılmaktadır [2, 3].

Hayıt uçucu yağı, progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceği bilinmektedir. Menopoz sonrası semptomlar için güçlü bir hormon dengeleyici uçucu yağdır. Menstrual kramplarının giderilmesinde ve regl kanamasının düzenlenmesinde kullanılabilecek en geleneksel ve etkili şifalı yağlardan biridir [3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Hayıt uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Çok hassas cilt tiplerinde seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez.  Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek de cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda menstrual kramp ve ağrıyı hafifletici etkisi ile masaj yağlarında, merhemlerde sıklıkla kullanılmaktadır [3].

İnhalasyon uygulamalarında odaklanmayı kolaylaştırıcı etkisi ile bilinmektedir [3].

 

Kullanım Önerileri:

Hayıt uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

30 ml Jojoba yağı içerisine eklediğiniz 4 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı, 2 damla Hayıt uçucu yağı ve 2 damla ile Misk Adaçayı uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı sırt, kalça ve karın bölgesine masaj yaparak uygulayınız.  Bu karışım menstrual ağrıların azalmasına ve rahatlamasına yardımcı olacaktır

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri: 

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Vitex Agnus-Castus Leaf Oil
Cas No: 91722-47-3
Batch/Lot No: 2019-P28S08
Stok Kodu: -
Botanik adı: Vitex agnus-castus L.
Bitki Ailesi: Verbenaceae
İçindekiler: %100 Saf Hayıt Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenler, Seskiterpenler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Yaprak / Meyve
Menşei: Bosna Hersek
Renk: Uçuk Sarı
Aroma: Topraksı, Tatlı, Taze
Nota: Orta
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Çiçeksi ve odunsu aromalara sahip uçucu yağlar