Image Alt

İstanbul Kekiği Uçucu Yağı

İstanbul Kekiği Uçucu Yağı / Oregano Essential Oil 

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Origanum vulgare L. bitkisinin çiçek tepeciklerinin buhar distilasyonu sonucu İstanbul Kekiği uçucu yağı elde edilmektedir. Bu uçucu yağda çok yüksek miktarda fenolik monoterpen olan Karvakrol bileşeni ve Timol bileşeni bulunmaktadır. Karvakrol, antibakteriyel antispazmatik, antiseptik, antimikrobiyal, sitotoksik, antioksidant ve antifungal aktiviteye sahip bir bileşendir  [3,4].

İstanbul Kekiği uçucu yağı, bağışıklık sistemini destekleyerek özellikle soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklar sürecinde hastalık semptomlarının azalmasına yardımcı olur. İstanbul Kekiği uçucu yağı ayrıca menstrüasyonu düzenlemeye yardımcı olması ile bilinir. Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle oksidatif hasarı azaltır ve serbest radikalleri ortadan kaldırır; mutagenez, karsinogenez ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir [5].

Origanum vulgare türüne ait birçok farklı kemotip bulunmaktadır. Uçucu yağın bileşimi bitki tipine, coğrafik lokasyona ve toplama sezonuna göre değişmektedir [3].

Genel olarak Origanum türüne ait uçucu yağlar mukoza zarı tahrişi için risk taşımaktadır. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir [6].

 

Uygulama Yöntemleri:

İstanbul Kekiği uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Max. seyreltme oranı %1i geçilmemesi gerekmektedir [6].

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır [4].

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır. Bu uçucu yağ, banyo/buhar banyosu uygulamalarında kullanıldığında tahrişe ve hassasiyete neden olma riski yüksektir. Seyreltilmiş olsa bile bu uygulamalardan kaçının [5].

 

Kullanım Önerileri:

İstanbul Kekiği uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

İstanbul Kekiği uçucu yağı antifungal özelliği ile özellikle ayak tırnaklarında oluşan mantar tedavisinde çok etkili bir ajandır. 20 ml Jojoba yağının içerisine ekleyeceğiniz 2 damla Çay Ağacı uçucu yağı ve 1 damla İstanbul Kekiği uçucu yağı ile hazırlayacağınız karışımı doğrudan temiz ve kuru bölge üzerine damlatacağınız gibi bir pamuk aracılığı ile de uygulayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Origanum Vulgare Oil
Cas No: 84012-24-8
Batch/Lot No: 235501-2310
Stok Kodu: -
Botanik adı: Origanum vulgare L.
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf İstanbul Kekiği Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri
Menşei: Bosna Hersek
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Çok Taze, Canlı, Sıcak, Keskin, Baharatsı/Otsu
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar