Image Alt

JoJoba Yağı

Jojoba Yağı / Jojoba Oil 

Kökeni ABD çöllerinden gelen ve Jojoba olarak bilinen Simmondsia chinensis, Simmondsiaceae ailesinin tek üyesidir. Jojoba birçok yönden eşsiz bir bitkidir [1].

Jojoba tohumlarının soğuk sıkımı sonucu renksiz, kokusuz bir sıvı mum üretilmektedir. Her ne kadar Jojoba yağı olarak bilinse de bu sıvı aslında mumsu (wax) yapıdır. Bu sıvı, bitki dünyasında benzersiz bir kimyasal yapıya sahiptir [2].

Mumsu sıvının yaklaşık %97’si, C-20 ve C-22 asitlerinin düz zincirli monoesteri ve iki çift bağlı alkollerden oluşur. Jojoba yağında bulunan başlıca yağ asitleri, cis-11-eikosenoik asit ve  cis-13-dokozenoik (C-22, erusik)  asittir. Tanımlanmış 250.000’den fazla bitki türü arasında Jojoba, insan yağ bezleri (sebum) tarafından üretilen doğal onarıcı esterler gibi önemli miktarlarda sıvı mum esterleri üreten tek bitkidir. Bu nedenle tüm cilt tipleri ve saçlar için doğal yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Sıvı, stabildir ve hem oksidasyona hem de asitliğe karşı dirençlidir. Bu nedenle A vitamini gibi oksidasyona duyarlı maddeler için taşıyıcı madde olarak kullanılır [1].

Antienflamatuar, antipiretik, analjezik, emolyent (yumuşatıcı), antiakne, antipsoriasis ve antimikrobiyal aktivitelere sahip olan Jojoba, Sonora Çölü’nde (Kaliforniya) Yerli Amerikalılar tarafından pişmiş meyveler şeklinde bir gıda maddesi olarak ve yağ formunda çeşitli rahatsızlıklar için tedavi edici özellikleri nedeniyle yaygın olarak tüketilmiştir Geleneksel olarak kanser tedavisi, karaciğer ve böbrek bozuklukları, obezite, doğum, boğaz ağrısı, yüzeysel yara iyileşmesi, siğil, sedef hastalığı, akne, güneş yanığı ve zehirli sarmaşık maruziyetinin tedavisi için kullanılmıştır [3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Jojoba yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında yumuşatıcı, koruyucu, nemlendirici ve sebum düzenleyici etkileri nedeni ile kullanılır. Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, akneye meyilli cildi ve diğer bakteriyel cilt koşullarını iyileştirmek için mükemmeldir. Antioksidan bileşen içeriği nedeniyle cildin elastikiyetini ve esnekliğini korumaya yardımcı olur.

Tüm saç tiplerinin bakımında kullanılabilir.  Cildin derinliklerine nüfuz edebilen Jojoba yağı, saç köklerini içten dışa doğru nemlendirir, yumuşatır. Ayrıca kuru saç derisi ve kepek tedavisinde de işe yarar.

Tüm cilt tiplerine uygun doğal bir makyaj temizleme yağıdır.

 

Kullanım Önerileri:

30 ml Jojoba yağı içerisine ekleyeceğiniz 3 damla Akgünlük Carterii uçucu yağı, 2 damla Okaliptüs Globulus uçucu yağı ve 2 damla 1,8 Sineol Biberiye uçucu yağı ile hazırlayacağınız karışımını omuz ve ensenize parmak uçlarınız yardımıyla uygulayarak hafif dereceli baş ağrısını rahatlatabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Simmondsia Chinensis Seed Oil
Cas No: 90045-98-0
Batch/Lot No: 221601016
Stok Kodu: -
Botanik adı: Simmondsia chinensis
Bitki Ailesi: Simmondsiaceae
İçindekiler: %100 Saf Jojoba Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Sarı
Yoğunluk: Hafif, Karakteristik
Absorpsiyon: Hızlı Emilim, Yağsız Satensi His
Dahili Kullanım: Uygun Değil
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay