Image Alt

Kekik (Bilyalı) Uçucu Yağı – (% 80 – % 90)

Kekik (Bilyalı) (%80 – %90) Uçucu Yağı / Oregano Essential Oil 

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Origanum onites L. bitkisinin yaprak ve çiçek tepeciklerinin buhar distilasyonu sonucu Kekik (Bilyalı) uçucu yağı elde edilmektedir. Bu uçucu yağda çok yüksek miktarda (% 80 – %90) fenolik monoterpen olan Karvakrol bileşeni bulunmaktadır. Karvakrol, antibakteriyel antispazmatik, antiseptik, antimikrobiyal, sitotoksik, antioksidant ve antifungal aktiviteye sahip bir bileşendir. Bitkinin uçucu yağı gıda dışında eczacılık ve parfümeride kullanılmaktadır [3].

Genel olarak Origanum türüne ait uçucu yağlar mukoza zarı tahrişi için risk taşımaktadır. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir [4].

 

Uygulama Yöntemleri:

Kekik (Bilyalı) uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Max. seyreltme oranı %1i geçilmemesi gerekmektedir [4].

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır.

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır. Bu uçucu yağ, banyo/buhar banyosu uygulamalarında kullanıldığında tahrişe ve hassasiyete neden olma riski yüksektir. Seyreltilmiş olsa bile bu uygulamalardan kaçının [4].

 

Kullanım Önerileri:

İzmir Kekiği uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.  Okaliptüs Globulus uçucu yağı ya da Limon uçucu yağı gibi aromalarla birleştirerek ortam havasını dezenfekte edebilir, ruhunuzu ve bedeninizi canlandırılan bir ortam sağlayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Origanum Heracleoticum Flower Oil
Cas No: 8007-46-3
Batch/Lot No: -
Stok Kodu: -
Botanik adı: Origanum onites L.
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf İzmir Kekiği Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri/Yaprak
Menşei: Türkiye
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Karakteristik
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar