Image Alt

Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Kuşburnu Çekirdeği Yağı / Rosehip Seed Oil 

Kuşburnu olarak da bilinen Rosa canina bitkisi kırmızı, turuncu renkleri olan meyvelere sahiptir. Meyveler %30-35 tohum ve %65-70 perikarptan oluşmaktadır. Kuşburnu Çekirdeği, kayda değer miktarlarda karotenoid, tokoferol, polifenol, bioflavonoid, tanen, pektin, şeker, organik asit, amino asit ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi çeşitli biyoaktif bileşenler içermektedir. Bunun yanı sıra Kuşburnu Çekirdeği yağı yüksek oranda C vitamini ve proantosiyanidin içerir [1,2].

Kuşburnu Çekirdeği yağı bileşimi, yüksek bir çoklu doymamış yağ asitleri içeriğine sahiptir; bunların arasında linoleik, alfa-linolenik, oleik, palmitik ve stearik asit bulunmaktadır.  Yüksek antioksidan aktiviteye sahip kimyasal bileşenler açısından zengin bir içeriğe sahip olan Kuşburnu Çekirdeği yağı,  ciltte yeni hücrelerin üretilmesi ve onarılmasına yardımcı olan A Vitamini bakımından da zengin olması nedeniyle kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde önemli bir hammadde olarak kullanılmaktadır [1,2,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Kuşburnu Çekirdeği yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle yağlı, karma, mat ve hassas ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında yumuşatıcı, besleyici, yenileyici, cilt tonunu eşitleyici, antioksidan ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile kullanılır. %70-80 oranında linoleik asit ve linolenik asit içermesi nedeniyle Kuşburnu Çekirdeği yağı, yara izleri, dermatit, akne, egzama ve yanıklar gibi cilt problemlerini tedavi etmek için iyileştirici güce sahiptir. Cilt gençleştirici özelliklere sahip yağ asitleri, karotenoid ve A vitamini (retinol) içeriğinden dolayı Kuşburnu Çekirdeği yağı, doğal bir cilt bakımı ilacı, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ajan görevi görür. Bu yağ aynı zamanda yara izlerini iyileştirmek ve foto yaşlanmayı azaltmak için de faydalıdır ve cilde pürüzsüzlük kazandırır.

Güçsüz, zayıf ve kırılgan saçların bakımı için idealdir.

 

Kullanım Önerileri:

20 ml Kuşburnu çekirdeği yağı içerisine eklediğiniz 2 damla Bergamot uçucu yağı, 3 damla Zencefil Uçucu yağı ve 1 damla Neroli uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı cilt tonunun dengelenmesine ve yaşlılık belirtilerinin azaltılması yardımcı olacaktır.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça

  • [1]. Uggla, M., Gao, X.,Werlemark, G. Variation among and within dog rose taxa (Rosa sect. caninae) in fruit weight, percentages of fruit flesh and dry matter, and vitamin C content. Acta Agric. Scand. Sect. B Soil Plant Sci. 53, 147–155. 2003.
  • [2]. Naveed, A., Farooq, A., and Anwar-ul-Hassan, Chapter 76:  G. Rose Hip (Rosa canina L.) Oils Oils, In Essential Oils in Food Preservation, Flavor and Safety, ed. Academic Press: San Diego. 667–675. 2016.
  • [3]. Concha, J., Soto, C., Chamy, R., Zuniga, M.E., Effect of rosehip extraction process on oil and defatted meal physicochemical properties. J. Am. Oil Chem. Soc. 83 (9), 771–775. 2006.

INCI: Rosa Canina Fruit Oil
Cas No: 84696-47-9
Batch/Lot No: KI-25062015
Stok Kodu: -
Botanik adı: Rosa canina
Bitki Ailesi: Rosaceae
İçindekiler: %100 Saf Kuşburnu Çekirdeği Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum/Meyve
Menşei: Türkiye
Renk: Altın Sarısı-Kırmızı
Yoğunluk: Çok Hafif
Absorpsiyon: Hızlı Emilim, Yağsız His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay