Image Alt

Lavanta (Melez) Uçucu Yağı

Melez Lavanta Uçucu Yağı / Lavandin (Hybrid) Essential Oil 

Melez Lavanta (Lavandula x intermedia), Tıbbi Lavanta (Lavandula angustifolia) ve Aspik Lavanta (Lavandula latifolia) bitkilerinin melezlenmesi ile elde edilen hibrit bir türdür. Melez Lavanta bitkileri daha düşük rakımlarda (400-600 metre) yetiştirilmesi daha kolaydır. Tıbbi Lavanta bitkisinin neredeyse iki katı kadar uçucu yağ verdiği için ekonomik olarak daha uygun kabul edilir [1,2].

Melez Lavanta uçucu yağı, Tıbbi ve Aspik Lavanta bitkilerinin özelliklerini taşımaktadır. Genel olarak yüksek oranda Linalil Asetat, Linalool, Kafur ve 1,8-Sineol bileşenleri içermektedir [1,2].

Diğer Lavanta türlerinde olduğu gibi Melez Lavanta uçucu yağı antienflamatuar, analjezik, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik ve antispazmodik etkilere sahiptir. Tıbbi Lavanta uçucu yağına göre daha tatlı ve çiçeksi bir kokusuna aromaya sahip olması ve Kafur bileşeni içermesi nedeniyle parfüm, kozmetik ve sabun endüstrisinde sıklıkla tercih edilir. Melez Lavanta uçucu yağı özellikle solunum sistemi desteklemek için harika bir tercihtir [3, 4].

 

Uygulama Yöntemleri:

Melez Lavanta uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ciltler için seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda cildi arındırmaya yardımcı olan, ağrı ve iltihapların giderilmesini destekleyen ve cilt iyileşmesini teşvik eden karışım ve formüllerde kullanılır. Cildin genel sağlığını ve parlaklığını korur. Kas ve eklem ağrılarını hafiflemesine ve gergin kasların gevşemesini sağlar [3,4]

İnhalasyon uygulamalarında serinletici, rahatlatıcı ve ruh halini iyileştiren etkilere sahiptir. Doğal bir uyku yardımcısıdır.

 

Kullanım Önerileri:

Melez Lavanta uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

10 ml Kalendula yağı içerisine eklediğiniz 3 damla Ölmez Çiçek uçucu yağı ve 2 damla Melez Lavanta uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı özellikle darbe ve yaralanmalarda zarar görmüş bölgenin üzerine uygulayarak morarma ve ödem toplanmasının önüne geçerek hızla iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Lavandula Intermedia Flower/Leaf/Stem Oil
Cas No: 92623-76-2
Batch/Lot No: 128601001
Stok Kodu: -
Botanik adı: Lavandula x intermedia
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Melez Lavanta Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpen Alkolleri, Esterler, Ketonlar
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri
Menşei: Hırvatistan
Renk: Renksiz
Aroma: Taze, Parlak, Otsu, Berrak
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı: -
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Çiçeksi aromalara sahip uçucu yağlar