Image Alt

Tıbbi Lavanta Uçucu Yağı

Tıbbi Lavanta Uçucu Yağı / Fine Lavender Essential Oil 

Lavandula angustifolia, Kuru, kireçli topraklarda ve yüksek rakımlarda (600 metrenin üzerinde) yetişen küçük çiçek tepecikleri ve ana gövdeden yan filizleri olmayan bir bitkidir.

Tıbbi Lavanta uçucu yağı, Lavandula angustifolia bitkisinin çiçekli tepelerinden buhar distilasyonu ile ekstrakte edilen karakteristik bir kokuya sahip, berrak, renksiz bir sıvıdır. Bu uçucu yağ, Linalil Asetat olmak üzere yüksek oranda ester içermektedir. Bu uçucu yağı diğer lavanta çeşitlerinden ayıran en önemli fark Kafur bileşeni diğer türlere göre en az miktarda (%0-0,8) içermesidir [1].

ISO standardına göre Tıbbi Lavanta uçucu yağı, Linalil Asetat (%25-47), Linalool (maks. %45), Terpinen-4-ol (maks. %8), Kafur (maks. %1,5), Limonen (maks. %1) ve 1,8-Sineol (maks. %3) içermelidir [2].

Aromaterapide yaygın olarak kullanılan Tıbbi Lavanta uçucu yağı kuvvetli antienflamatuar, analjezik, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik ve antispazmodik etkilere sahiptir. Halk arasında binlerce yıldır sakinleştirici, baş ağrısı giderici, yatıştırıcı ve cilt iyileştirici özellikleri için kullanılmaktadır. Tıbbi Lavanta uçucu yağının nadiren bilinen etkilerinden ve niteliklerinden biri de adet sancılarını hafifletme özelliğidir [3, 4].

 

Uygulama Yöntemleri:

Tıbbi Lavanta uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ciltler için seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda cildi arındırmaya yardımcı olan, ağrı ve iltihapların giderilmesini destekleyen ve cilt iyileşmesini teşvik eden karışım ve formüllerde kullanılır. Cildin genel sağlığını ve parlaklığını korur. Kas ve eklem ağrılarını hafiflemesine ve gergin kasların gevşemesini sağlar [3,4]

İnhalasyon uygulamalarında serinletici, rahatlatıcı ve ruh halini iyileştiren etkilere sahiptir. Doğal bir uyku yardımcısıdır.

 

Kullanım Önerileri:

Tıbbi Lavanta uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Buhurdanlığınıza ya da difüzöre eklediğiniz 2 damla Itır uçucu yağı ve 2 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı ile hazırladığınız karışım, akşamları uykuya hazırlık sürecini kolaylaştırarak rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olacaktır.

10 ml Üzüm Çekirdeği yağı içerisine eklediğiniz 2 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı, 1 damla Vetiver uçucu yağı, 1 damla Tıbbi Papatya uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı göz çevresine uygulayarak ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına ve göz altı torbalarının şişkinliklerin geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Lavandula Angustifolia Herb Oil
Cas No: 84776-65-8
Batch/Lot No: 128602001
Stok Kodu: -
Botanik adı: Lavandula angustifolia
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Tıbbi Lavanta Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpen Alkolleri, Esterler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri
Menşei: Bulgaristan
Renk: Renksiz
Aroma: Otsu, Taze, Çiçeksi, Havadar, Temiz
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Çiçeksi aromalara sahip uçucu yağlar