Image Alt

Mersin Yaprağı Uçucu Yağı

Mersin Yaprağı Uçucu Yağı / Myrtle Essential Oil 

Myrtus communis L., Akdenize özgü genellikle yabani olarak yetişen, Myrtaceae familyasına ait önemli aromatik ve tıbbi türlerden biridir. Küçük yaprakları ve derin çatlaklı kabuğu olan, 1.8-2.4 m yüksekliğinde, yaprak dökmeyen bir sklerofil çalı veya küçük ağaçtır [1].

Myrtus communis L. bitkisinin yaprak ve dallarından buhar distilasyonu sonucu Mersin Yaprağı uçucu yağı elde edilir. Yağ baskın miktarda alfa-Pinen, Limonen, Linalil Asetat ve 1,8 Sineol bileşiklerini içermektedir [2].

Mersin Yaprağı uçucu yağı ülkemizde ve birçok ülkede geleneksel olarak antiseptik, dezenfektan ve hipoglisemik ajan olarak mide ağrıları, hipoglisemi, disbiyoz, öksürük, kabızlık, iştahsızlık tedavisinde kullanılmıştır. Benzer şekilde, İtalyan halk tıbbında, bu bitkinin yaprakları kandidiyazis tedavisinde antiseptik ve antienflamatuar ajan olarak ve ayrıca gargara olarak kullanılmaktadır. Mersin yapraklarından elde edilen uçucu yağ, akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmıştır [3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Mersin Yaprağı uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun.

Topikal uygulamalarda büzücü ve antiseptik özellikleri ile yağlı ve akneye meyilli cilt koşulları için hazırlanan krem, serum ve toniklerde kullanılır. Antimikrobiyal ve antifungal aktivitesi ile Candida ile mücadeleye yardımcı olduğu bilinmektedir [4].

İnhalasyon uygulamalarında olumlu, uyumlu ve sakinleştirici bir etki yaratabilir [4].

 

Kullanım Önerileri:

Mersin Yaprağı uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

20 ml Jojoba yağı içerisine ekleyeceğiniz 3 damla Mersin Yaprağı uçucu yağı, 2 damla Okaliptüs Globulus uçucu yağı ve 2 damla Kıvırcık Nane uçucu yağı ile hazırlayacağınız karışımını omuz ve ensenize parmak uçlarınız yardımıyla uygulayarak hafif dereceli baş ağrısını rahatlatabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 


INCI: Myrtus Communis Leaf Oil
Cas No: 84082-67-7
Batch/Lot No: 2019-P14S11
Stok Kodu: -
Botanik adı: Myrtus communis L.
Bitki Ailesi: Myrtaceae
İçindekiler: %100 Saf Mersin Yaprağı Uçucu Yağı
Major Bileşen: Esterler, Monoterpenler, Oksitler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Yaprak / Dallar
Menşei: Türkiye
Renk: Renksiz
Aroma: Taze, Yeşil, Temiz
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Baharatsı aromalara sahip uçucu yağlar