Image Alt

Ölmez Çiçek Uçucu Yağı

Ölmez Çiçek Uçucu Yağı / Immortelle Essential Oil 

Genellikle kayalık ortamlarda yabani olarak yetişen Helichrysum italicum, sarı renkli çiçeklere sahip olup toplanıp kurutulduğunda bile rengi canlı kalan bir bitkisidir. Bu nedenle, bu bitkinin ismi “Ölümsüz” anlamına gelen “Immortelle” olarak adlandırılmıştır [1, 2].

Ölmez Çiçek uçucu yağı, bitkinin çiçekli sarı tepelerinden buhar distilasyonu ile elde edilir. Çiçekler, hasattan 24 saat sonra mayalanmaya başladığından, çiçekler tazeyken distilasyon işlemi yapılmalıdır. Ölmez çiçek uçucu yağının kimyasal bileşen içeriği bitkinin yetiştiği coğrafi bilgiye göre değişiklik göstermektedir. Farklı kemotiplerine bağlı olarak uçucu yağ, Nerol, Selinen ve Kurkumen bileşenleri bakımından zenginlik gösterebilir [3].

Kimyasal içeriğinin bu büyük çeşitliliğine rağmen, Ölmez Çiçek uçucu yağı güçlü antimikrobiyal ve antifungal aktiviteye sahiptir. Cilt tahrişlerine, enfeksiyonlara neden olabilen ve yara iyileşmesini geciktiren bakteri ve mantarlara karşı etkilidir. Çok güçlü bir hematom çözücü etkisine sahip olduğu için hematom tedavisinde en etkili yağlardan biridir. Ölmez Çiçek uçucu yağı çoğunlukla astım ve kronik bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda baş ağrısı, migren, cilt yanıkları ve alerjilere karşı da uygulanmıştır [1, 2, 4]

 

Uygulama Yöntemleri:

Ölmez Çiçek uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ciltler için seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda yaraları iyileştirmede, kanamayı durdurmada, morluklarda ve yara izlerinin azalmasında etkili olmasından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Ciltte dolaşım hızlandırır, cildi güçlü bir şekilde yeniler, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olur [1, 2].

İnhalasyon uygulamalarında duygusal travmaların üstesinden gelmeye yardımcı olması ile bilinir [1, 2].

 

Kullanım Önerileri:

Ölmez Çiçek uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

10 ml Kalendula yağı içerisine eklediğiniz 3 damla Ölmez Çiçek uçucu yağı ve 2 damla Melez Lavanta uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı özellikle darbe ve yaralanmalarda zarar görmüş bölgenin üzerine uygulayarak morarma ve ödem toplanmasının önüne geçerek hızla iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Helichrysum Italicum Flower Oil
Cas No: 90045-56-0
Batch/Lot No: EFHI2005/01
Stok Kodu: -
Botanik adı: Helichrysum italicum
Bitki Ailesi: Asteraceae
İçindekiler: %100 Saf Ölmez Çiçek Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenler, Seskiterpenler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri
Menşei: Bosna Hersek
Renk: Renksiz
Aroma: Zengin, Keskin, Sıcak, Tatlı Otsu
Nota: Alt - Orta
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Nanemsi aromalara sahip uçucu yağlar