Image Alt

Sarı Kantaron Maserasyon Yağı

Sarı Kantaron Yağı / St. John’s Wort Oil

Binbirdelik Otu, Yara Otu, Kanotu olarak da bilinen Sarı Kantaron, Hypericum perforatum, ülkemizde yaygın olarak yetişen Mayıs-Eylül ayları arasında parlak sarı renkli çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitkidir [1]. 

Sarı Kantaron bitkisi bileşimindeki fenoller, flavonoidler, tanenler, ksantonlar, uçucu yağlar, floroglusinoller ve naftodiantronlar gibi benzersiz bileşen yelpazesi ile umut verici farmakolojik ve klinik profilleri nedeniyle bitkisel preparatların en önemli kaynaklarından biridir.  Bu bitkiden elde edilen özütler  antiviral, antioksidan, antifungal, antimikrobiyal, antikonvülzan, sitotoksik ve yara iyileştirici özellikler göstermiştir. Hypericum perforatum kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için büyük bir potansiyele sahiptir ve dünya çapında bir antidepresan olarak kullanılmaktadır [2,3].

 

Uygulama Yöntemleri: 

Sarı Kantaron yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz. 

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, egzamaya yönelik, özellikle hassas, hassas, tahriş olmuş veya iltihaplı ciltler için idealdir.

Topikal uygulamalarda yatıştırıcı, iltihap önleyici, iyileştirici, onarıcı ve yumuşatıcı özellikleri nedeniyle kullanılır. Ciltte oluşan yara, egzama ve iltihapların iyileşmesine yardımcı olur. Kas ve eklem ağrılarının hafiflemesini destekler.

 

Kullanım Önerileri: 

Egzama ve sedef gibi çeşitli cilt problemlerin neden olduğu kabartı, kızarıklık ve kaşıntıların yatıştırılması için günde birkaç kez hasar görmüş bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Sarı Kantaron yağını kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olacak masaj karışımlarında baz yağ olarak kullanabilirsiniz. 

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri: 

Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz. 

Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. 

Haricen kullanım içindir. 

 

Saklama Koşulları

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça 

[1].  Özbek, M.U., Koç, M., Hamzaoğlu, E. Contributions to the Hypericum L. section Oligostema (Boiss.) Stef. (Hypericaceae), and Hypericum turcicum sp. nov. as a new species from Turkey. Turkish Journal of Botany 43(5): 694-702. 2019.

[2]. Linde, K. St. John’s wort–an overview. Complementary Medicine Research,  16(3):146-155. 2009.

[3]. Chauhan, R.S. , Vashistha, R.K. , Nautiyal, M.C. , Tava, A. , Cecotti, R.  Essential Oil Composition of Hypericum perforatum L. from Cultivated Source, Journal of Essential Oils Research, 23, 20–25.


INCI: Hypericum Perforatum Oil
Cas No: 84082-80-4
Batch/Lot No:
Stok Kodu: -
Botanik adı: Hypericum perforatum
Bitki Ailesi: Hypericaceae
İçindekiler: %100 Saf Sarı Kantaron Yağı
Elde Ediliş Metodu: Zeytinyağında Maserasyon
Elde Edilen Kısım: Çiçek
Menşei: Türkiye
Renk: Kırmızı
Dahili Kullanım: Uygun değil
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay