Image Alt

Susam Yağı

Susam Yağı / Sesame Seed Oil 

Susam olarak bilinen Sesamum indicum bitkisinin tohumları, insan sağlığına faydaları ile bilinmektedir. Yüksek yağ, protein içeriği ve oksidasyona karşı direnci nedeniyle birçok farklı ülkede farklı endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır [1].

Susam yağında bulunan başlıca yağ asitleri, linoleik, oleik asit, palmitik ve stearik asittir. Susam yağı E vitamini, steroller, tokoferoller ve tokotrienol konsantrasyonu bakımından da zengin bir kaynaktır  [1,2].

Susam yağı büyük oranda Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri içerirken bu yağ asitlerinin arasında ideal bir denge gösterir. Bu da onu oksidasyona karşı oldukça kararlı kılmasının yanı sıra tedavi edici ve besleyici olması açıdan önemli bir yağ haline getirir. Susam yağı, hiperlipidemi ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili hastalıkları önlenmesinde önemli olan hipolipidemik ve hipokolesterolemik aktivite potansiyeline sahiptir. Modern yöntemler kullanılarak yapılan son çalışmalarda Susam yağının antihipertansif, antioksidatif, hipokolesterolemik, antikanser ve bağışıklık düzenleyici özellikleri olduğu gözlemlenmiştir [2,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Susam Tohumu yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, susuz kalmış, hassas, tahriş olmuş, donuk veya olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında yumuşatıcı, canlandırıcı, besleyici ve yenileyici etkileri nedeni ile kullanılır. Zengin Omega-3, Omega-6 ve antioksidan bileşen içeriği nedeniyle ciltte yaşlanma karşıtı bakım sağlar. Yatıştırıcı etkisiyle atopik ciltleri rahatlatmaya yardımcı olur. UV ışınlarına karşı da dahil olmak üzere koruyucu görevi görür.

Kuru, kırılgan, hasarlı veya canlılığını yitirmiş saçların yanı sıra taranması zor saçlar için idealdir.

 

Kullanım Önerileri: 

Susam yağını yatıştırıcı özelliklerinden dolayı hassas veya tahriş olmuş ciltler için masaj yağı olarak kullanılabilir. Günde birkaç kez el, ayak ve cildin hasar görmüş diğer bölgelerine uygulayarak bu bölgelerin günlük bakımını sağlayın.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil
Cas No: 8008-74-0
Batch/Lot No: 221601027
Stok Kodu: -
Botanik adı: Sesamum indicum
Bitki Ailesi: Pedaliaceae
İçindekiler: %100 Saf Susam Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Türkiye
Renk: Altın Sarısı
Yoğunluk: Ağır, Karakteristik
Absorpsiyon: Orta Emilim, Yoğun Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay