Image Alt

Tatlı Rezene Uçucu Yağı

Tatlı Rezene Uçucu Yağı / Sweet Fennel Essential Oil 

Rezene adıyla bilinen Foeniculum vulgare, Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesine özgü, Apiaceae familyasına ait  tek yıllık, iki yıllık veya çok yıllık aromatik bir bitkidir.  Anason ve Kişniş ile aynı ailedendir. Acı ve tatlı olmak üzere iki çeşit Rezene vardır. Aromaterapide kullanılan sadece Tatlı Rezene’dir. Acı Rezene, Tatlı Rezene’den kimyasal içerik bakımından %15-23  keton Fenkon içeriği ile farklılık gösterir [1,2]. 

Foeniculum vulgare dulce bitkisinin tohumların buhar distilasyonu ile elde edilen Tatlı Rezene uçucu yağı, tatlı, otsu, anason benzeri bir kokuya sahip olup soluk sarı bir renge sahiptir. Ana kimyasal bileşenler arasında metil eterler (trans-Anetol ve Metil Chavicol), monoterpenler (Limonen, alfa-Pinen, Phellandren, Sabinen), aromatik hidrokarbon (p-Simen), keton (Fenkon), alkol (Fenkol) ve oksit (1,8-sineol) bulunmaktadır[1].

Tatlı Rezene’nin tohum olarak da bilinen olgun meyveleri ve uçucu yağı, gıda, kozmetik ve farmasötik ürünlerin bir bileşeni olarak kullanılır. Rezene emzirilen bebekler için gaz ve kolik spazmları önlemeye yardımcı olması ile bilinir.  Bu uçucu yağ, gaz giderici, antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve sivrisinek kovucu özelliklere sahip olduğu rapor edilmiştir.  Sahip olduğu yüksek trans-anetol içeriği ile hem menstrüel hem de menopoz dönemindeki kadınlar için yararlı olabilir. Sindirim sistemi problemlerine destek sağlar [2].

Yüksek trans-anetol seviyeleri nedeniyle hamilelik, emzirme, endometriozis ve östrojene bağımlı kanserler tedavileri sırasında kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca epilepsi hastaları, solunum güçlüğü çekenler, karaciğer problemi olanlar ve parasetamol kullananlar tarafından kullanılmamalıdır [1, 3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Tatlı Rezene uçucu yağını topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Max. seyreltme oranı %2,5’u geçilmemesi gerekmektedir [3].

Topikal uygulamalarda bakteri veya mantar aktivitesini azaltabilir ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Hem sıkılaştırıcı hem de temizleyici bir etkilere sahip olduğu için Tatlı Rezene uçucu yağı, yağlı, mat ve olgun cilt problemlerini iyileştirmek için uygundur. Cildi yatıştırır ve serinletir [4,5].

İnhalasyon uygulamalarında sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinmektedir [5].

 

Kullanım Önerileri:

Tatlı Rezene uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

20 ml Kayısı Çekirdeği yağı içerisine eklediğiniz 2 damla Çay Ağacı uçucu yağı, 3 damla Tatlı Rezene Uçucu yağı ve 2 damla Tıbbi Papatya uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı ciltteki sivilce ve aknelere karşı etkili bir serum olarak kullanabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Foeniculum Vulgare Oil
Cas No: 8006-84-6
Batch/Lot No: 20040302
Stok Kodu: -
Botanik adı: Foeniculum vulgare dulce
Bitki Ailesi: Apiaceae
İçindekiler: %100 Saf Tatlı Rezene Uçucu Yağı
Major Bileşen: Eterler, Monoterpenler
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Tohum
Menşei: Sırbistan
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Otsu - Tatlı, Yumuşak
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Tarım
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 24 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Çiçeksi aromalara sahip uçucu yağlar