Image Alt

Yabani Kekik Uçucu Yağı

Yabani Kekik Uçucu Yağı / Thyme Essential Oil 

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Yabani Kekik olarak bilinen Thymus serpyllum L., Avrupa ve Asya’nın Palearktik bölgesine özgü, kayalık çıkıntılarda, tepelerde, kıyılarda ve yol kenarlarında yetişebilen aromatik bir bitkidir. Bu bitkinin toprak üstü kısımlarındaki koyu yeşil yapraklarından ve çiçekli tepelerinden elde edilen Yabani Kekik uçucu yağında; p-Simen, Timol, Karvakrol, Pinenler ve seskiterpenler bulunmaktadır.  [3].

Timol ve Karvakrol bu karışımın çoğunluğunu oluşturur. Karvakrol, antibakteriyel antispazmatik, antiseptik, antimikrobiyal, sitotoksik, antioksidant ve antifungal aktiviteye sahip bir bileşendir. Timol bileşeni ise güçlü bir antimikrobiyaldir  [3,4].

 

Uygulama Yöntemleri:

Yabani Kekik uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır.

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır.

 

Kullanım Önerileri:

Yabani Kekik uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Thymus Serpyllum Oil
Cas No: 84776-98-7
Batch/Lot No: 235501-2309
Stok Kodu: -
Botanik adı: Thymus serpyllum L
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Yabani Kekik Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri ve Yaprak
Menşei: Arnavutluk
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Çok Taze, Yayıcı, Nüfuz Edici, Güçlü
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar