Image Alt

Yalancı İğde Ağacı Yağı

Yalancı İğde Meyvesi Yağı / Sea Buckthorn Berry Oil 

Yalancı İğde ya da Yabani İğde olarak da bilinen Hippophae rhamnoides bitkisi rengi soluk sarı veya turuncudan kırmızıya değişen yuvarlak meyvelere sahiptir. Bu bitkinin meyvelerinden soğuk sıkım yöntemi sonucu karakteristik bir kokusu ve yoğun bir kıvama sahip koyu turuncu veya kırmızı-turuncu bir renkli bir yağ elde edilir [1].

Yalancı İğde Meyvesi yağı bileşimi, çok çeşitli temel doymamış yağ asitleri içeriğine sahiptir; bunların arasında palmitoleik, palmitik, oleik ve linoleik asit bulunmaktadır. Tüm bitkisel yağlar arasında, Yalancı İğde Meyvesi yağı, ağırlıkça %30-35 ile en yüksek palmitoleik asit konsantrasyonuna (Omega-7) sahiptir [2].

Aynı bitkinin tohumlarından elde edilen yağ daha farklı bileşen içeriğine sahiptir. Meyveden elde edilen yağ doymamış yağ asitleri açısından zengin iken tohumlarından elde edilen yağ doymuş yağ asitleri bakımından zengindir. Meyveler E vitamini (%110-160 mg), A vitamini (%60 mg’a kadar) ve B vitaminleri (B1 -%0,035 mg’a kadar, B2− %0,056 mg’a kadar ve B6− %0,079 mg’a kadar) içerir. Bileşiminde bulunan karotenoid miktarı yüksektir. Beta-karoten miktarı %40-100 mg olabilirken, diğer karotenoidler (likopen, kriptoksantin, fizalien ve zeaksantin) %180-250 mg’a ulaşabilir. Ayrıca Meyveler fenolik bileşenler (salisilik, p-kumarik, m-kumarik, p-hidroksifenil laktik asit ve gallik asit) ve amino asitler, şekerler, çok sayıda mineral ve flavonoidler (flavan-3-ols, kateşin, epikateşin, gallokateşin, epigallokateşin, kaempferol, kuersetin, isorhamnetin, mirisetin, rutin ve proantosiyanidinler) içerir [1,3].

 

Uygulama Yöntemleri:

Yalancı İğde Meyvesi yağını tek başına ya da cilt tipinize uygun başka bir sabit yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Özellikle kuru, mat ve olgun ciltlerin kullanımı için idealdir.

Kozmetik ve masaj uygulamalarında antioksidan, besleyici, koruyucu, yumuşatıcı ve onarıcı etkileri nedeni ile kullanılır. E vitamini, Omega-6, Omega-7 ve karotenoidler açısından zengin bileşen içeriği nedeniyle Yalancı İğde Meyvesi yağı, doğal bir cilt bakımı ilacı, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ajan görevi görür. Ciltte hızlı emilir. İltihabı yatıştırmaya ve cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Beta-Karoten bakımından zengin olması nedeniyle parlak bir cilt görünümü sağlar ve güneş sonrası bakım için için mükemmeldir. Güneş yanığını hızla yatıştırmaya ve tahrişi hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Güçsüz, zayıf ve kırılgan saçların bakımı için idealdir.

 

Kullanım Önerileri:

10 ml Yabani İğde Meyvesi yağı ve 10 ml Avokado yağı içerisine eklediğiniz 2 damla Itır uçucu yağı, 3 damla Tıbbi Lavanta uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı güneş sonrası bakım serum yağı olarak kullanabilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Cilde uygulamadan önce kol içinde küçük bir bölgede test ediniz.
  • Hamilelik esnasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Lisanslı aromaterapist veya doktor tarafından verilen talimatlar doğrultusunda dahili olarak kullanınız.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil
Cas No: 225234-03-7
Batch/Lot No: KI-25062018
Stok Kodu: -
Botanik adı: Hippophae rhamnoides
Bitki Ailesi: Elaeagnaceae
İçindekiler: %100 Saf Yalancı İğde Yağı
Elde Ediliş Metodu: Soğuk Sıkım
Elde Edilen Kısım: Meyve
Menşei: Türkiye
Renk: Turuncu-Kırmızı
Yoğunluk: Ağır
Absorpsiyon: Hızlı Emilim, Yağlı His
Dahili Kullanım: Uygun
Yetiştirme Yöntemi: Geleneksel Üretim
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 12 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay