Image Alt

Yayla Kekiği Uçucu Yağı

Yayla Kekiği Uçucu Yağı / Oregano Essential Oil 

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Batı Akdenize özgü endemik bir tür olan Origanum minutiflorum L. bitkisi ülkemizde Isparta ilinin Sütçüler yöresinin yüksek rakımlı dağlarında (Dedegül dağı gibi) ve yaylalarında (Anamas yaylası gibi) doğal olarak yetişmektedir. Yayla kekiği olarak da bilinen Origanum minutiflorum L. bitkisinin yaprak ve çiçek tepeciklerinin buhar distilasyonu sonucu Yayla Kekiği uçucu yağı elde edilmektedir. Bu uçucu yağda çok yüksek miktarda fenolik monoterpen olan Karvakrol bileşeni bulunmaktadır. Karvakrol, antibakteriyel antispazmatik, antiseptik, antimikrobiyal, sitotoksik, antioksidant ve antifungal aktiviteye sahip bir bileşendir  [3,4].

Genel olarak Origanum türüne ait uçucu yağlar mukoza zarı tahrişi için risk taşımaktadır. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir [5].

 

Uygulama Yöntemleri:

Yayla Kekiği uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt tahrişini önlemek için uygun şekilde seyrelttiğinizden emin olun. Max. seyreltme oranı %1i geçilmemesi gerekmektedir [5].

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır.

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır. Bu uçucu yağ, banyo/buhar banyosu uygulamalarında kullanıldığında tahrişe ve hassasiyete neden olma riski yüksektir. Seyreltilmiş olsa bile bu uygulamalardan kaçının [5].

 

Kullanım Önerileri:

Yayla Kekiği uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

Yayla Kekiği uçucu yağını güçlü bir antiseptik olarak yara bakımı ve tedavisinde kullanabilirsiniz. Yayla Kekiği uçucu yağını Max. %1 oranında seyrelterek antiseptik yara bakım solüsyonlarının içine eklediğiniz takdirde zararlı bakterileri ve iyileşme yolunu tehdit eden diğer mikroorganizmaları etkisiz hale getirmeye yardımcı olacaktır.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça


INCI: -
Cas No: -
Batch/Lot No: 2020-P04S08
Stok Kodu: -
Botanik adı: Origanum minutiflorum L.
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Yayla Kekiği Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri/Yaprak
Menşei: Türkiye
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Çok Taze, Canlı, Sıcak, Keskin, Baharatsı/Otsu
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar