Image Alt

Zahter (Sivri Kekik) Uçucu Yağı

Zahter Uçucu Yağı / Thymbra Essential Oil 

Kekik, üyeleri kolayca melezlenebilir Lamiaceae bitki ailesine ait bir bitkidir. Kekik türlerini ve alt türlerini tanımlanmasını zorlaştıran farklı türlerin iç içe geçmesi söz konusu olduğu için uçucu yağların kesin botanik sınıflandırması da zordur ve bilginin kaynağına bağlı olarak her türün bileşenleri hakkında geniş varyasyonlar ve çelişkili veriler vardır. Kekik muhtemelen en çeşitli kemotiplere sahip aromatik bitkilerden biridir [1].

Türkiye’de Lamiaceae familyasından çeşitli Thymus, Origanum, Satureja, Thymbra, Coridothymus türleri hepsi birlikte ‘Kekik’ olarak halk arasında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır [2].

Thymbra cinsinin Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen Thymbra spicata var. spicata ve T. sintiensii olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Karabaş Kekik, Kara Kekik ve Zahter olarak da bilinen Thymbra spicata L. bitkisinin çiçek tepeciklerinin buhar distilasyonu sonucu Zahter uçucu yağı elde edilmektedir. Uçucu yağ içinde bulunan major bileşikler, Karvakrol, γ-Terpinen ve p-Simen’dir. Bunların yanında Mirsen, alfa-Terpinen, beta-Karyofilen, alfa-Pinen ve Timol gibi bileşiklerin de düşük oranlarda içermektedir. Karvakrol, antibakteriyel, antispazmatik, antiseptik, antimikrobiyal, sitotoksik, antioksidant ve antifungal aktiviteye sahip bir bileşendir  [3,4,5].

 

Uygulama Yöntemleri:

Zahter uçucu yağını aşağıdaki uyarıları dikkate alarak  topikal ve inhalasyon uygulamaları için kullanabilirsiniz.

Seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Topikal uygulamalarda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ile ciltteki yara, enfeksiyon ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılır.

İnhalasyon uygulamalarında ortamın havasını dezenfekte eder ve solunumu rahatlatır.

 

Kullanım Önerileri:

Zahter uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

 

Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri:

  • Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
  • Haricen kullanım içindir.
  • Cilt hassasiyetine neden olabilir. Özellikle göz ve mukoza gibi hassas bölgeler ile direkt temastan kaçınınız.
  • Küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

 

Saklama Koşulları:

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

 

Kaynakça

  • [1]. Clarke, S.. Essential Chemistry for Aromatherapy. 2nd Ed. Elsevier Health Sciences. 2008.
  • [2]. Meriçli-İlisulu, F., Tanker, M., The volatile oils of some endemic Thymus Species Grown in Southern Anatolia. Planta Medica, 340, 1986.
  • [3]. Kaya, D. A., Arslan, M., İnan, M., Başkaya, S., Diurnal Changes on Content and Composition of Thymbra spicata L. Essential Oil, Research Journal of Biological Sciences, 8(1), 6-10, 2013.
  • [4]. Hancı, S. (S.), Şahin, S., Yılmaz, L., Isolation of volatile oil from thyme (Thymbra spicata) by steam distillation, Nahrung/Food, 47(4), 252-255, 2003.
  • [5]. Kılıç, T., Analysis of Essential Oil Composition of Thymbra spicata var. spicata: Antifungal, Antibacterial and Antimycobacterial Activities, Verlag der Zeitschrift für Naturforschung, 61c, 324-328, 2006.

INCI: -
Cas No: -
Batch/Lot No: 2020-P25S03
Stok Kodu: -
Botanik adı: Thymbra spicata L
Bitki Ailesi: Lamiaceae
İçindekiler: %100 Saf Zahter Uçucu Yağı
Major Bileşen: Monoterpenik Fenoller
Elde Ediliş Metodu: Buhar Distilasyonu
Elde Edilen Kısım: Çiçek Tepecikleri/Yaprak
Menşei: Türkiye
Renk: Uçuk Sarı/Renksiz
Aroma: Taze, Kuvvetli, İlacımsı, Yüksek Yayılımlı, Sineolik
Nota: Orta - Üst
Hasat Zamanı:
Yetiştirme Yöntemi: Yabani Bitki Tarımı
Üretim Sonrası Raf Ömrü: Doğru kriterler altında saklandığı takdirde max. 36 ay
Şişe Kapağı Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi: 9 ay
Uyumlu Olduğu Yağlar: Turunçgiller, ilacımsı ve ferah aromalara sahip uçucu yağlar